Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Targi win w Vinea w Sierre (VS)
      Gospodarka: targi
Targi win VINEA w Sierre
Targi win o nazwie VINEA odbywają się co roku w Sierre, jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc Szwajcarii (w kantonie Valais). Pierwsze targi, zorganizowane jako lokalna kantonalna wystawa win, odbyły się w 1993 r. Wtedy była to mała impreza miejska, w której wzięło udział ok. 7000 osób.

W 1998 r. Vinea stała się Pierwszym Światowym Konkursem Wina Pino Noir, na którym zaprezentowano 514 win z 13 krajów.

W 2000 r. utworzono klub ambasadorów Vinea skupiający znane i szanowane osobistości ze świata europejskiego i szwajcarskiego winiarstwa, gastronomii i komunikacji społecznej.

W 2004 r. zorganizowano Pierwszy Szwajcarski Narodowy Konkurs Wina, na którym wystawiono ponad 1000 win z całej Szwajcarii. Wybrano wówczas 300 najlepszych win umieszczonych w Swiss Wine Guide (szwajcarskim przewodniku win).

W 2009 r. w 4. Grand Prix du Vin Suisse (Grand Prix Wina Szwajcarskiego) wzięło udział ponad 2100 win z całego kraju.

VINEA odbywa się zawsze w pierwszy weekend września na placu Urzędu Miejskiego (Place de l’Hôtel de Ville) i prezentuje co najmniej 110 producentów win i ponad 1500 różnych win. Bilet wstępu kosztuje 20 CHF (z kieliszkiem!) w piątek i niedzielę, natomiast 30 CHF w sobotę.

Warto się tam znaleźć, ponieważ za tę kwotę można próbować smaku wystawianych win. Czasami trafia się coś ekstra. Trzy lata temu można było zasmakować rarytasu - Grands Vins de St Emilion - po raz pierwszy w swej historii były dostępne dla wszystkich na publicznej degustacji.

Ostatni salon VINEA w Sierre odbył się w dniach 6-8 września 2013 r. Ofertę prezentowało ponad 150 producentów win. Żałujcie, że Was nie było. Można było skosztować na prawdę doskonałych win szwajcarskich.

Do konkursu Grand Prix du Vin Suisse, który odbył się w Bernie 25 października 2011 r. nominowano 66 win w 11 kategoriach.

W 2012 roku salon rozpoczął się 1 września 2012 r. przy zimnej pogodzie co spowodowało nieco niższą frekwencję. Tradycyjnie wystawiało swe wina 150 producentów, którzy zaoferowali swoich 1200 win. Gośćmi honorowymi były wtedy wina genewskie, hiszpańska Rioja i historyczna winnica Rouvinez Vins. Można było skosztować po raz pierwszy najlepszych win z konkursu Mondial Pinot, degustować likiery z karty Grain Noble ConfidenCiel, Lauriers d’Or Terravin (VD), czy historycznej winnicy Rouvinez Vins.

W ubiegłym roku salon odbywał się w dniach 6-8 września 2013 r. i był to jubileuszowy 20 salon. Z tej okazji salonowi towarzyszyły imprezy kulturalno-rozrywkowe, a do degustacji odwiedzających udostępniono ponad 1200 win.

Stowarzyszenie Vinea organizujące salon Vinea w Sierre jest także organizatorem dorocznego konkursu na najlepsze wino szwajcarskie Grand Prix du Vin Suisse. Na gali w Bernie w obecności ok. 350 osobistości świata polityki i biznesu winiarskiego ogłoszono wyniki za rok 2012 - 3 nagrody specjalne i zwycięzców w 12 kategoriach win. W konkursie oceniano prawie 3.000 win od ponad 600 producentów win ze wszystkich zakątków Szwajcarii. Wina konkurują w 12 kategoriach według rodzaju winorośli i produkcji. Najlepszych 6 win w każdej kategorii są finalistami gali, ale tylko 3 otrzymują medale.

Następny konkurs odbył się w dniach 24 - 29 czerwca 2013 r. Złote medale zdobyły następujące wina:
Castanar Riserva z winnicy Tenuta Vitivinicola Ferrari e famiglia
Chevalier d'Or z winnicy Jean-René Germanier
Cuvée de l'Arzille z winnicy Domaine Chervet
Gamay de Chamoson z winnicy Cave du Vidomne
Graine de Champion z winnicy Antoine et Christophe Bétrisey Vins
Grains de Malice Maître de Chais z winnicy Provins
Grand Cru de Pinot Noir z winnicy Baur- Ammon
Humagne Rouge z winnicy Cave du Château de Glérolles SA
Melrose z winnicy Domaine de la Grille
Petit Vignoble z winnicy Badoux Vins


W tym roku zapraszamy na targi 21. Salon Vinea, oczywiście w Sierre w pierwszy weekend września tj od 5 do 7 września 2014 r.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat