Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Przystań jachtowa na jednym z jezior
      Sport: żeglarstwo
Szwajcarskie żeglarstwo
Jak wiadomo Szwajcaria jest krajem pozbawionym dostępu do morza. Ale nie znaczy to wcale, że nie posiada żeglugi morskiej i żeglarstwa morskiego.

Na stronie Alinghi przedstawiamy historię jachtu "Alinghi", który z powodzeniem walczył o Puchar Ameryki. To najbardziej nobilitowany szwajcarski jacht, świadczący o ogromnych możliwościach szwajcarskich żeglarzy oraz szwajcarskich konstruktorów i szkutników. Jacht ten bowiem (w kilku kolejnych wersjach) został w całości zaprojektowany i wykonany w Szwajcarii.

Każdy większy akwen wodny w Szwajcarii pełen jest jednostek żaglowych, a także jachtów motorowych.

W latach 30-tych ubiegłego wieku siłą napędową szwajcarskiego żeglarstwa stało się działające w Genewie Towarzystwo Wodne SNG (Société Nautique de Genève). To ono zleciło stoczni Schiffsarchitekten Godinet, Camate i Amiguet opracowanie do dziś bardzo cenionego i ulubionego przez wielu 3-osobowego jachtu «15m2 Serie Nationale Suisse (SNS)». Legendarny konstruktor jachtowy Henri Copponex (1907-1970) zajął się jachtem 15m2 SNS. Ale jego najsłynniejszym dziełem była łódź Lacustre, skonstruowana w 1938 r. na zlecenie bogatego genewskiego dentysty. Ten 9,5 metrowy jacht regatowy o szerokości 1,81 m miał powierzchnię żagli 25 m2 i 4-5 osobową załogę. Wybudowano 250 egzemplarzy tego jachtu, który do dziś jest ceniony za swoje możliwości żeglarskie i klasyczną elegancję. Lata 60-te XX wieku przyniosły nowe materiały do produkcji jachtów - tworzywa sztuczne. To pozwoliło nie tylko zmniejszyć wagę konstrukcji, ale także znacznie obniżyć cenę. Spowodowało to znaczny wzrost zainteresowania żeglarstwem.

Dziś w Szwajcarii na każdym większym jeziorze urządza się regaty, w których udział bierze znaczna ilość jachtów i załóg. Załogi wypływają na akweny już w początkach kwietnia. Oto kilka przykładów: To tylko kilka z licznych imprez, a to dopiero początek sezonu żeglarstwa jeziorowego.
W Bernie odbywają się targi Suisse Nautic, gdzie 200 wystawców oferuje łodzie, osprzęt, żagle, sprzęt, usługi dostosowane do wszelkich wymagań i każdego zasobu finansów. W tym roku odbyły się one od 16 do 24 lutego już po raz 7. Na następne zapraszamy w dniach 14 - 22 lutego 2015 r.

W lutym br. Team Alinghi dokonał w Omanie "chrztu" nowego katamaranu X40 na tydzień przed startem do pierwszej rundy wyścigu Extreme Sailing Series. W załodze nadal są Tanguy Cariou z Francji jako sternik i Szwajcarzy: Ernesto Bertarelli, Yves Detrey, Nils Frei, Yann Guichard i Pierre-Yves Jorand.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat